لوگو استودیو سختکوش

🏮 چرا باید لوگو داشته باشیم ؟ لوگو منفرد چیست ؟

لوگو برای هر کسب‌ وکاری چه بزرگ چه کوچک، ضروری است و به عنوان پایه برندسازی و نمادی است که مخاطبان و مشتریان را با شرکت مرتبط می‌کنند. به همین سبب به این نتیجه می‌رسیم که چرا باید لوگو داشته باشیم؟ و لوگوی منفرد به جه معناست؟ لوگو مهم‌ترین المان در هویت بصری برند‌ها است، اکثر برندها به وسیله‌ی نشانه گرافیکی یا همان لوگوی خود، به مخاطب اولیه معرفی می‌شوند.
امتیاز مطلب:
4.7/5
فهرست عناوین :

چرا باید لوگو داشته باشیم؟

یکی از گام‌های اولیه برای شروع یک بزینس یا شرکت یا هر نوع فعالیت مرتبط طراحی لوگو حرفه‌‌ای برای آن کسب و کار است. بهتر است پس از مشخص شدن نوع خدمات و کسب و کار و پیش از عرضه‌ی عمومی و تولید، لوگو مورد نظر خود را طراحی و آماده کنید. چرا که مارکت محصول، شما را با نشان تجاری آن یعنی لوگوی آن می‌شناسد.

 

لوگو چیست؟

لوگو به علامتی گفته می‌شود که می‌تواند تصویر یا نوشته یا ترکیبی از هردو باشد که به روشی خاص و منحصر به فرد طراحی شده و به نوعی نشان‌گر یک کسب وکار، سازمان، فرد و غیره است.

 

چرا باید لوگو داشته باشیم؟ لوگو چیست؟
چرا باید لوگو داشته باشیم؟ لوگو چیست؟

 

لوگو منفرد چیست؟

این بار از خصوصیات لوگو منفرد شروع می کنیم:

1- سادگی لوگو: ساده بودن یکی از اولین اصولی است که باید به آن توجه کنید، زیبایی یک طرح در سادگی آن است و هر چه لوگو ساده‌تر باشد، تاثیرگذار‌تر خواهد بود.

طراحی یک لوگوی زیبا و در عین حال ساده، کار هرکسی نیست و این مسئله خود پاسخی به سوال چرا باید طراحی لوگو حرفه ‌ای باشد؟ ، است.

2- پایداری لوگو: پایداری دیگر نکته‌ای است که باید به آن توجه کرد. طرح لوگو باید در طول زمان زیبا و تاثیرگذار باشد و تحت تاثیر مد‌های مختلف در طی زمان قرار نگیرد. طرح لوگو باید به صورتی باشد که بتوان بدون تغییر ماهیت و هدف خود، در رسانه‌های مختلف مانند وب سایت‌ها، تابلو‌های تبلیغاتی، محصولات چاپی و… به بهترین شکل ممکن ارائه داده شود.

3- گویایی لوگو : گویا بودن یکی دیگر از اصل‌های مهم در طراحی لوگو است، اگرچه لوگو، خود به تنهایی به طور مستقیم نشان‌دهنده خدمات و یا محصولات شما نباشد، اما باید ارزش‌ها و خواسته‌های شرکت شما را منعکس کند. شما می‌توانید با شناخت بیش‌تر مخاطبان و خواسته‌هایشان و هم‌چنین کارکرد‌های برند خود لوگوی تاثیرگذاری را ارائه دهید.

اگر لوگوی شما این خصوصیات را دارا می باشد. پس لوگوی شما منفرد است.

 

بیشتر بخوانید: بازاریابی اینترنتی جدید با پیشنهاد هوشمند

 

انواع لوگو

لوگو انواع مختلفی دارد اما به طور کلی به سه دسته تفکیک می‌شوند، برای این‌که بتوانید پاسخ درستی به سوال چرا باید لوگو داشته باشیم؟ ، بدهید نیاز است که یک آشنایی اولیه با آن‌ها داشته باشید. انواع لوگو عبارتند از:

 • لوگو تصویری
 • لوگو نوشتاری
 • لوگو ترکیبی

 

لوگو تصویری

این لوگو‌ها شامل شکل‌ها و نماد‌ها می‌شوند. در طراحی آن‌ها از یک سری اشکال ساده وتصویر‌های مختلف که تداعی‌کننده‌ی آن محصول، شرکت و یا کسب و کار هستند، استفاده می‌شود. معمولا در این نوع لوگوها که در مقایسه با لوگو‌های نوشتاری کمی پیچیده‌تر و غیرمستقیم‎تر است، ممکن است مخاطب را گیج کند و نیاز به تفسیر داشته باشد؛ اما در مقایسه با لوگوی نوشتاری در خاطر و ذهن مشتری ماندگارتر هستند.

 

چرا باید لوگو داشته باشیم؟ انواع لوگو
چرا باید لوگو داشته باشیم؟ انواع لوگو

 

لوگو نوشتاری

لوگوی نوشتاری یا همان لوگوتایپ با کمک ترکیب فونت، تغییر اندازه و نحوه‌ی چیدمان آن و نیز خلاقیت، به یک نماد جذاب بصری تبدیل می‌شود. امروزه استفاده از لوگوتایپ‌ها بسیار مرسوم شده و برای هر نشانه‌ای معمولا یک لوگوتایپ فارسی و یک لوگوتایپ انگلیسی در نظر می‌گیرند.

 

چرا باید لوگو داشته باشیم؟ انواع لوگو نوشتاری
چرا باید لوگو داشته باشیم؟ انواع لوگو نوشتاری

 

لوگو ترکیبی

همان‌طور که از اسم آن پیداست از ترکیب نوشتار و تصویر با یکدیگر لوگو ایجاد می‌شود. برخی لوگو‌ها نیز زیرمجموعه نشانه‌های ترکیبی محسوب می‌شوند و لوگو‌های تلفیقی نام دارند ونمی‌شود اجزاء لوگو‌های ترکیبی را جداگانه مورد استفاده قرار داد.

 

چرا باید لوگو داشته باشیم؟ انواع لوگو ترکیبی
چرا باید لوگو داشته باشیم؟ انواع لوگو ترکیبی

 

بیشتر بخوانید: بازاریابی اینترنتی جدید با پیشنهاد هوشمند

 

هدف از لوگو چیست ؟

 • شناخت سریع برند

طراحی لوگو حرفه‌ای که به خوبی اجرا شده است به یادماندنی خواهد بود و به مشتریان کمک می‌کند تا برند را به خاطر داشته باشند. پردازش و به خاطر سپردن شکل‌ها و رنگ‌ها برای مغز انسان آسان‌تر از کلمات است. این به این معنی است که اگر هویت برند در بازار، منحصربه‌فرد باشد پیدا کردن و شناسایی دوباره شرکت برای خرید خدمات و پیشنهاد به دیگران آسان‌تر است.

 • تاثیر در شناخت بهتر برند

با وجود این همه کسب ‌و کار در دنیا، طراحی لوگوی موفق فرصتی استثنایی برای هر برندی است که مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهد، برخی از صاحبان برند کار طراحی لوگو را جدی نمی‌گیرند و سعی دارند با هزینه محدود و استفاده از افراد غیر حرفه‌ای کار را انجام دهند. اما نمی‌دانند که چه آسیبی به تصویر برند خود، در نگاه مخاطبان می‌گذارند.

 

چرا هزینه برای طراحی لوگو مهم است؟

هدف از لوگو، شناسایی کسب و کار شماست، درست مانند پرچم هر کشور؛ هر عنصر درون پرچم معنایی دارد، احساسات کلی پرچم به لطف این عناصر به میانبری برای توصیف آن کشور تبدیل می‌شود.

طراحی لوگو حرفه‌ای، در شناسایی بیش‌تر کسب و کار و برند شما تاثیر زیادی دارد وهمین امر موجب اهمیت آن‌ها در توسعه برند شما می‌شود. خالی از لطف نیست که با چند نمونه از آن‌ها آشنا شویم.

 1. منحصر به فرد نشان دادن کسب و کار شما

یک لوگوی خوب باعث می‌شود که کسب و کار شما در میان جمعیت برجسته شود و توجه‌ها را به خود جلب کند

 1. تاثیرگذاری اولیه بر روی مشتریان

اغلب اولین موردی که مشتریان در مورد یک کسب و کار متوجه می‌شوند، لوگوی آن‌هاست پس تاثیرگذاری و یونیک بودن آن اهمیت زیادی دارد.

 1. بالا بردن قدرت تشخیص

مشتریان معمولا کمتر از پانزده ثانیه را صرف تصمیم‌گیری می‌کنند که چه چیزی را بخرند. برند‌ها باید بتوانند در آن مدت زمان کوتاه توجه مشتری را به خود جلب کنند.

 1. القا وفاداری به برند

لوگو یک میانبر بصری برای مشتریان فراهم می‌کند. در یک نگاه آن‌ها فقط یک لوگو را می‌بینند و می‌دانند که برای مثال کوکی مورد نظر توسط یک تجارت یا برند قابل اعتماد ساخته شده است؛ پس یکی از طرفداران آن برند می‌شوند.

 1. نشان تعهد به مشتری

یک لوگو نه تنها نشان‌دهنده کسب و کار شما است، بلکه تعهد به مشتری را نیز نشان می‌دهد. این‌که قرار است مدت طولانی در دسترس باشید و مانند برند‌های معروف و لوگو‌های معروفشان تاثیرگذار وماندگار باقی بمانید.

شما در طول زمان و با توجه به رشد کسب و کار خود می‌توانید طراحی‌های دیگر از قبیل طراحی پوستر‌ها، بیلبورد‌ها و … را تغییر دهید ولی طراحی نشان و لوگو را نمی‌توان به سادگی و بدون هزینه تغییر داد، زیرا هزینه و زمانی که برای ماندگار کردن یک لوگو و نشان در ذهن مشتری نیاز است بسیار زیادتر از هزینه اولیه طراحی لوگو خواهد بود.

از این رو شرکت‌هایی که برنامه طولانی مدت برای کسب و کار خود دارند، زمان و هزینه مناسبی را برای طراحی لوگو خود اختصاص می‌دهند.

برای مثال یک برند معروف کفش را درنظر بگیرید که بعد از چند سال فعالیت می‌خواهد لوگو خود را به دلایل مختلف تغییر دهد. در این شرایط این شرکت علاوه بر متهمل شدن هزینه دوباره برای تغییر لوگو، مخاطبان زیادی را نیز از دست می‌دهد؛ زیرا مشتریان دنبال لوگو، نشانه و تصویر‌های گذشته این برند می‌گردند.

 

چرا باید لوگو داشته باشیم؟
چرا باید لوگو داشته باشیم؟

 

برای داشتن یک لوگو خوب باید چه‌کار کرد؟

شاید در ابتدای شروع کسب وکار، طراحی لوگو برای شما ساده و بی‌اهمیت به نظر برسد وبگویید چرا باید لوگو داشته باشم؟ و حس کنید سپردن آن به دست افرادی که دانش لازم در این زمینه را ندارند اهمیت آن‌چنانی ندارد؛ و یا به این فکر باشید که بعدا نیز می‌توانید آن را بهبود بخشید و یا آن را تغییر دهید.

☠ اما کاملا اشتباه می‌کنید. قدم اول برای طراحی لوگوی حرفه‌ای توجه به تمام ابعاد و جوانب آن است تا لوگوی شما کامل، بدون ایراد و مرتبط با کسب وکارتان طراحی و اجرا شود. از این رو داشتن هدفی درست و یک‌پارچه برای طراحی لوگو وتصمیم نهایی برای انتخاب طرح بسیار مهم است؛ و به جز مشورت وهمکاری با متخصصان در این حرفه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

با روش های متفاوت طراحی لوگو و لوگو موشن استودیو سختکوش آشنا شوید: برندینگ بصری استودیو سختکوشنمونه کار لوگو موشن سختکوشنمونه کار طراحی لوگو سختکوش

 

هنوز متقاعد نشده اید؟

9 مزیت داشتن یک آرم تجاری عالی را بخوانید.

 1. لوگو باعث افزایش شناخت از برند شما می شود
 2. طراحی لوگو باعث حرفه ای دید شدن می شود
 3. با لوگو اختصاصی شخصیت برند خود را نشان دهید
 4. چاپ لوگو بر روی محصول برای شما تبلیغات رایگان انجام می دهد
 5. یک لوگوی خوب شمارا از باقی رقبا متمایز می کند
 6. از طریق لوگوی منفرد قبل از اینکه با شما آشنا شوند از صنعت خود به مشتریان اطلاع دهید
 7. لوگو خاص بازاریابی شما را دگرگون می کند
 8. لوگوی سازگار با در هر رسانه و پلتفرمی می تواند 23 درصد درآمد شما را افزایش دهد
 9. لوگوی حرفه ای در مشتری حس وفاداری ایجاد می کند
اشتراک در توییتر
اشتراک در واتساپ
اشتراک در پینترست
اشتراک در تلگرام
چاپ صفحه