لوگو استودیو سختکوش
اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش
اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: از # تا F

دانستن اصطلاحات سئو سایت برای مدیران اینترنتی اجباری است. یکی از بارزترین تفاوت آدم های حرفه ای و غیر حرفه ای در دانستن اصطلاحات تخصصی است. سئو دانشی گسترده و ارتباط مستقیم با کسب درآمد دارد. در دنیای پر از اطلاعات و انواع سایت، سئو زبان گویای رضایت مشتری، گوگل و مدیر سایت است.
امتیاز مطلب:
4.7/5
فهرست عناوین :

دانستن مفاهیم و اصطلاحات سئو  سایت در بازاریابی اینترنتی و بازاریابی اینترنتی جدید بسیار اهمیت دارد و راه ورود شما را به مسیر بازدید های میلیونی و درآمد های میلیاردی هموار می کند. این شما و این بخش اول لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت (کامل ترین)

 

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع با اعداد و کاراکتر ها (#)

10x Content (محتوای 10 برابری)

محتوای 10x اصطلاحی است که در بازاریابی محتوا برای توصیف محتوایی استفاده می‌شود که باید حداقل ده برابر بهتر از نتایج با رتبه برتر فعلی برای کلمه کلیدی مورد نظر باشد تا بتواند در نتایج جستجوی برتر در سرپ گوگل قرار بگیرد.

301 Redirect (ریدایرکت 301 )

ریدایرکت 301 نشان می دهد که صفحه وب یا منبع به طور دائم از یک مکان به مکان دیگر منتقل شده است. برخلاف 302 Found ، کد وضعیت HTTP 301 Moved Permanently HTTP به موتورهای جستجو سیگنال می دهد تا پیوندهای صفحه را در فهرست خود به روز کنند.

302 Redirect (ریدایرکت 302)

تغییر مسیر 302 نشان می دهد که صفحه وب یا منبع به طور موقت از یک مکان به مکان دیگر منتقل شده است. کد وضعیت 302 Found HTTP به موتورهای جستجو مانند Google سیگنال قوی برای به روز رسانی پیوندهای صفحه در شاخص های خود نمی دهد. با این حال، ریدایرکت های طولانی مدت 302 توسط Google به عنوان تغییر مسیرهای دائمی در نظر گرفته می شوند.

304 Not Modified (کد اررور 304)

304 Not Modified یکی از کدهای پاسخ HTTP تغییر مسیر از یک سرور است که نشان می دهد منبع تغییر نکرده است و نیازی به ارسال مجدد آن نیست زیرا مشتری هنوز یک نسخه کش شده از یک منبع دارد.

404 Response Code (وضعیت خطا 404)

کد وضعیت 404 Not Found HTTP نشان می دهد که سرور نمی تواند صفحه یا منبع درخواستی را پیدا کند. موتورهای جستجو صفحاتی را که خطای 404 را برمی‌گردانند از فهرست خود حذف می‌کنند.

410 Gone (وضعیت خطا 410)

کد وضعیت 410 Gone HTTP نشان می دهد که منبع درخواستی دیگر در سرور موجود نیست و این وضعیت احتمالاً دائمی است. برای موتورهای جستجو، کد وضعیت 410 نسبت به پاسخ 404 مبهم‌تر است.

 

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع A

Accelerated Mobile Pages (AMP) (نسخه شتابدهنده موبایل)

صفحات موبایل شتاب دهنده (AMP) چیست؟
صفحات موبایل تسریع شده (AMP) یک چارچوب HTML منبع باز است که توسط Google برای ایجاد نسخه های بارگذاری سریع حذف شده از صفحات وب بهینه شده برای دستگاه های تلفن همراه ایجاد شده است. همانطور که توسط گوگل بیان شده است، AMP یک عامل رتبه بندی نیست.

AhrefsBot (ربات Ahrefs )

AhrefsBot یک خزنده وب است که توسط مجموعه نرم افزار SEO Ahrefs اجرا می شود که فهرست صفحات و پیوندهای آن را تقویت می کند. طبق یک مطالعه شخص ثالث درباره «ربات‌های خوب» ، AhrefsBot دومین خزنده فعال پس از Googlebot است.

Alt Text (متن جایگزین تصویر)

متن جایگزین (متن جایگزین) متن توصیفی است که در یک صفحه وب به جای تصویر یک صفحه وب در صورت عدم بارگیری آن ظاهر می شود. در ویژگی alt تگ تنظیم شده است. موتورهای جستجو برای درک بهتر تصاویر از متن جایگزین استفاده می کنند.

Anchor Text ( انکرتکست)

Anchor Text چیست؟
Anchor text متن قابل کلیک قابل مشاهده یک هایپرلینک است. گوگل از انکر تکست ها برای درک بهتر محتوای صفحه لینک شده استفاده می کند.

Article Spinning

Spinning مقاله چیست؟
چرخش مقاله، یا همان چرخش محتوا، جایی است که شما یک قطعه از محتوا را می گیرید و آن را بازنویسی می کنید تا محتوای “جدید” زیادی ایجاد کنید. چرخش مقاله می تواند به صورت دستی یا با استفاده از نرم افزار خودکار انجام شود. به عنوان سئو کلاه سیاه در نظر گرفته می شود.

Article Syndication

سندیکای مقاله چیست؟
پیوند مقاله، که به عنوان توزیع محتوا نیز شناخته می شود، زمانی است که یک یا چند سایت شخص ثالث یک کپی دقیق از محتوایی را که در ابتدا در جای دیگری ظاهر شده است، مجدداً منتشر می کنند.

Auto-Generated Content

محتوای تولید شده خودکار چیست؟
محتوای تولید شده به صورت خودکار (یا محتوای «تولید خودکار») محتوایی است که به طور خودکار با استفاده از یک برنامه یا کد تولید می شود. بیشتر برای دستکاری نتایج جستجوی گوگل استفاده می شود و به عنوان سئو کلاه سیاه در نظر گرفته می شود.

 

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع B

Backlinks

بک لینک چیست؟
بک لینک ها (یا لینک های ورودی) لینک هایی از یک صفحه در یک وب سایت به وب سایت دیگر هستند. موتورهای جستجو مانند گوگل به ارتباط، اعتبار، محل قرارگیری، متن لنگر و بیشتر یک بک لینک برای تخمین میزان اهمیت یک صفحه نگاه می کنند. به این ترتیب، بک لینک ها عامل مهمی در رتبه بندی بالاتر در گوگل برای جست و جوهای مرتبط هستند.

Bing Webmaster Tools

ابزار وب مستر بینگ چیست؟
Bing Webmaster Tools یک سرویس رایگان از مایکروسافت است که به صاحبان وب‌سایت و سئوکاران کمک می‌کند تا ظاهر وب‌سایت را در نتایج جستجوی Bing نظارت و عیب‌یابی کنند.

Bingbot

Bingbot چیست؟
Bingbot یک خزنده وب است که توسط مایکروسافت برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد یک فهرست قابل جستجو از وب استفاده می شود. این موتور جستجوی بینگ را تقویت می کند.

Black-Hat SEO

سئو کلاه سیاه چیست؟
سئو کلاه سیاه به استفاده از استراتژی‌ها، تکنیک‌ها و تاکتیک‌هایی اشاره دارد که دستورالعمل‌های موتورهای جستجو را نقض می‌کنند. بر یافتن و بهره برداری از حفره های الگوریتمی تمرکز دارد.

Bounce Rate

Bounce Rate چیست؟
نرخ پرش درصد بازدیدکنندگانی است که پس از ورود به یک وب‌سایت، اقدام دیگری انجام نمی‌دهند، مانند کلیک کردن بر روی صفحه دیگر، پر کردن یک فرم یا افزودن یک مورد به سبد خرید خود. گوگل آنالیتیکس با داشتن شناسه ردیابی گوگل آنالیتیکس در هر صفحه از وب سایت شما، نرخ پرش را اندازه گیری می کند. اگر بازدیدکننده بدون تعامل بیشتر سایت شما را ترک کند، جلسه منقضی می‌شود و بازدید او به‌عنوان پرش طبقه‌بندی می‌شود.

Branded Keywords

کلمات کلیدی برند چیست؟
کلمات کلیدی برند، کلمات و عباراتی هستند که مستقیماً با برند، محصولات یا خدمات شما مرتبط هستند. اغلب، آنها حاوی نام های تجاری در آنها هستند.

Breadcrumb Navigation

Breadcrumb Navigation چیست؟

ناوبری Breadcrumb مخفف پیوندهای داخلی است که به کاربران و موتورهای جستجو مسیر واضحی برای دنبال کردن سایت شما می دهد. یک دنباله خرده نان، هر صفحه ای را که توسط بازدیدکننده یک وب سایت مشاهده می شود، به ترتیبی که صفحات مشاهده شده اند یا بر اساس سلسله مراتب صفحه فعلی در رابطه با ساختار وب سایت، ردیابی و نمایش می دهد.

Bridge Page

صفحه پل چیست؟
صفحه پل یک صفحه وب است که صرفاً برای ارسال کاربران به جاهای دیگر طراحی شده است. به طور کلی، یک صفحه پل توسط بازاریابان وابسته استفاده می شود که می خواهند تبلیغات را به یک پیوند وابسته اجرا کنند زیرا اکثر شبکه های تبلیغاتی مانع از اجرای تبلیغات مستقیم افراد به یک پیوند یا صفحه وابسته می شوند.

Broken Link

لینک شکسته چیست؟
پیوند شکسته پیوندی در یک وب سایت است که به منبعی که وجود ندارد یا در دسترس نیست اشاره می کند. لینک های شکسته تأثیر منفی بر تجربه کاربری بازدیدکنندگان وب سایت دارند. علاوه بر این، آنها “بن بست” برای خزنده های موتورهای جستجو هستند و باید رفع شوند.

 

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع C

Cached Page

صفحه ذخیره شده چیست؟
یک صفحه کش نسخه ای از یک صفحه وب است که آخرین باری که گوگل از آن بازدید کرده است توسط گوگل در سرورهای خود ذخیره شده است. این به Google کمک می کند تا سریعتر به هر درخواست کاربر پاسخ دهد.

Canonical Tag

تگ Canonical چیست؟
تگ متعارف (rel=“canonical”) قطعه‌ای از کد HTML است که نسخه اصلی را برای صفحات تکراری، تقریباً تکراری و مشابه تعریف می‌کند. به عبارت دیگر، اگر محتوای مشابه یا مشابهی در URL های مختلف دارید، می توانید از تگ های متعارف برای تعیین نسخه اصلی استفاده کنید و بنابراین باید توسط موتورهای جستجو ایندکس شود.

Canonical URL

URL متعارف چیست؟
URL متعارف یک URL است که گوگل آن را به عنوان نسخه اصلی مجموعه ای از صفحات تکراری یا تقریباً تکراری می بیند. به آن به عنوان تفاوت بین یک اثر هنری اصلی و کپی یا چاپ آن فکر کنید. این URL متعارف همان چیزی است که گوگل ایندکس می کند و به طور بالقوه به کاربران در جستجوی گوگل باز می گرداند.

Co-citation

استناد مشترک چیست؟
استناد مشترک یکی از معیارهای استناد است که به عنوان فراوانی استناد دو سند با هم توسط اسناد دیگر تعریف می شود. استنادهای بیشتر دلالت بر شباهت موضوعی قوی تری بین این دو سند دارد.

در سئو، این امر برای وب سایت ها و صفحات وب اعمال می شود.

Co-occurrence

همزمانی چیست؟
همزمانی مفهومی است که به حضور مشترک، فراوانی وقوع و نزدیکی کلمات کلیدی مشابه در چندین وب سایت اشاره دارد. همزمانی ممکن است شامل کلمات کلیدی باشد که مشابه یکدیگر و بر اساس یک موضوع هستند، اما دقیقاً یکسان نیستند.

Computer-Generated Content

محتوای تولید شده توسط رایانه چیست؟
محتوای تولید شده توسط رایانه محتوایی است که توسط نرم افزار ایجاد می شود که ظاهراً با آنچه که یک انسان می تواند ایجاد کند برابری می کند.

Content Delivery Network (CDN)

شبکه تحویل محتوا (CDN) چیست؟
یک شبکه تحویل محتوا (CDN) یک شبکه سرور توزیع شده جهانی است که دسترسی کاربران به وب سایت شما را سریعتر می کند. CDN امکان انتقال سریع دارایی های مورد نیاز برای بارگیری محتوای اینترنتی از جمله صفحات HTML، فایل های جاوا اسکریپت، شیوه نامه ها، تصاویر و ویدئوها را فراهم می کند.

Content hub

Content Hub چیست؟
هاب های محتوا مجموعه هایی از محتوای مرتبط با موضوع مشابه هستند. آنها از سه بخش تشکیل شده اند: صفحه هاب، صفحات فرعی و پیوندها. صفحه هاب یک راهنمای سطح بالا در مورد یک موضوع گسترده است و صفحات فرعی راهنمایی های عمیق در مورد بخش هایی از موضوع اصلی هستند. پیوندها صفحه هاب و صفحات فرعی را به هم متصل می کنند.

Core Web Vitals

Core Web Vitals چیست؟
Core Web Vitals معیارهای سرعت هستند که بخشی از سیگنال‌های Google Page Experience هستند که برای اندازه‌گیری تجربه کاربر استفاده می‌شوند. این معیارها بار بصری را با بزرگترین رنگ محتوا (LCP)، پایداری بصری با تغییر چیدمان تجمعی (CLS) و تعامل با اولین تاخیر ورودی (FID) اندازه‌گیری می‌کنند.

Cornerstone Content

محتوای سنگ بنا چیست؟
محتوای Cornerstone مجموعه ای از مقالات در وب سایت شما است که بیشتر می خواهید در موتورهای جستجو رتبه بندی کنید. به طور معمول، هر قطعه از محتوای سنگ بنا هم به عنوان نقطه ورود و هم منبع نهایی برای موضوعی با حجم جستجوی بالا عمل می کند.

Crawl budget

Crawl Budget چیست؟
بودجه خزیدن میزان سرعت و تعداد صفحاتی است که یک موتور جستجو می خواهد در سایت شما بخزد. این تحت تأثیر میزان منابعی است که یک خزنده می خواهد در سایت شما استفاده کند و میزان خزیدنی که سرور شما پشتیبانی می کند.

Crawlability

خزیدن چیست؟
خزیدن توانایی موتور جستجو برای دسترسی به محتوای یک صفحه است. موتورهای جستجو باید بتوانند یک وب سایت و صفحات آن را بخزند تا آنها را به فهرست خود اضافه کنند. می‌توانید خزیدن Google را از طریق پیوندهای nofollow یا robots.txt کنترل کنید.

Crawler

خزنده چیست؟
خزنده یک برنامه اینترنتی است که برای مرور سیستماتیک اینترنت طراحی شده است. خزنده ها معمولاً به عنوان وسیله ای برای موتورهای جستجو برای کشف و پردازش صفحات برای نمایه سازی و نمایش آنها در نتایج جستجو استفاده می شوند.

علاوه بر خزنده‌هایی که HTML را پردازش می‌کنند، از برخی خزنده‌های ویژه نیز برای نمایه‌سازی تصاویر و ویدیوها استفاده می‌شود.

در دنیای واقعی، خزنده‌های اصلی وب که باید بدانید آنهایی هستند که توسط موتورهای جستجوی برتر دنیا استفاده می‌شوند: Googlebot، Bingbot، Yandex Bot ،Baidu Spider و Yep!

 

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع D

Dofollow link

لینک دوفالو چیست؟
پیوند dofollow (به طور دقیق تر به عنوان پیوند فالو شناخته می شود) یک بک لینک است که رتبه صفحه را منتقل می کند. هر پیوند یک پیوند دنبال شده است، مگر اینکه طور دیگری مشخص شده باشد (به عنوان مثال، اضافه کردن یک rel=”nofollow”)

Domain Rating (DR)

رتبه بندی دامنه (DR) چیست؟
رتبه دامنه (DR) قدرت نمایه بک لینک وب سایت مورد نظر را در مقیاس لگاریتمی از 0 تا 100 نشان می دهد که دومی قوی ترین است. هدف DR ارزیابی “محبوبیت نسبی پیوند” یک وب سایت معین است.

Doorway page

Doorway Page چیست؟
صفحه ورودی سایت یا صفحه ای است که برای رتبه بندی برای جستجوهای خاص و مشابه ایجاد شده است. آنها برای کاربران بد هستند زیرا می توانند به چندین صفحه مشابه در نتایج جستجوی کاربر منجر شوند، جایی که هر نتیجه کاربر را اساساً به همان مقصد می برد. آنها مخالف دستورالعمل های وب مستر گوگل هستند.

Duplicate Content

محتوای تکراری چیست؟
محتوای تکراری محتوای دقیق یا تقریباً تکراری است که در بیش از یک مکان در وب ظاهر می شود. این می تواند در یک وب سایت یا بین دامنه رخ دهد.

Dwell time

زمان اقامت چیست؟
زمان ماندن مقدار زمانی است که بین لحظه ای که روی یک نتیجه جستجو کلیک می کنید و متعاقباً به SERP ها باز می گردید می گذرد. در حال حاضر هیچ بیانیه رسمی از طرف گوگل در مورد اینکه آیا زمان ماندن یک فاکتور رتبه بندی است یا خیر وجود ندارد.

Dynamic URL

URL پویا چیست؟
URL پویا یک URL با محتوایی است که به پارامترهای متغیر بستگی دارد. آنها در لحظه ای ایجاد می شوند که کاربر یک عبارت جستجو را ارسال می کند.

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع E

Editorial Link

لینک تحریریه چیست؟ پیوند تحریریه پیوندی است که به سایت شما اشاره می کند اما شما درخواستی نکرده اید یا پولی برای آن پرداخت نکرده اید. بر اساس کیفیت و منحصر به فرد بودن یک قطعه محتوا به دست می آید.

Email outreach

اطلاع رسانی ایمیل چیست؟
اطلاع رسانی ایمیل فرآیندی است که در آن محصول، خدمات یا محتوای خود را در مقابل افراد مرتبط با ارسال ایمیل های شخصی سازی شده قرار می دهید. بخشی جدایی ناپذیر از لینک بیلدینگ است.

Entry page

صفحه ورودی چیست؟
صفحه ورودی نقطه ای است که کاربران اینترنت به وب سایت شما وارد می شوند. این اولین صفحه ای است که کسی در سایت شما مشاهده می کند.

Evergreen Content

محتوای همیشه سبز چیست؟ محتوای همیشه سبز محتوایی است که قدیمی نمی شود. این موضوع حول موضوعی می چرخد که همیشه برای خوانندگان مرتبط است، صرف نظر از چرخه یا فصل خبری فعلی.

External Link

لینک خارجی چیست؟
پیوند خارجی پیوندی از سایت شما به سایت دیگری است. این به صورت مترادف با لینک های خروجی استفاده می شود.

 

اصطلاحات سئو سایت - لیست واژه نامه تخصصی سئو سایت - استودیو سختکوش

اصطلاحات سئو سایت: شروع F

Faceted navigation

ناوبری وجهی چیست؟
ناوبری وجهی نوعی از پیمایش است که در صفحات دسته بندی یا آرشیو سایت هایی که با لیست های زیادی سروکار دارند یافت می شود. هدف آن این است که به کاربران کمک کند با استفاده از فیلترهای متعدد بر اساس ویژگی های لیست، آنچه را که به دنبال آن هستند راحت تر بیابند.

 

لیست اصطلاحات تخصصی واژه نامه سئو سایت بخش دوم

اشتراک در توییتر
اشتراک در واتساپ
اشتراک در پینترست
اشتراک در تلگرام
چاپ صفحه